Jak nauczyć dziecko słuchania?

Udostępnij

W porozumieniu między rodzicem a dzieckiem najważniejszy jest dialog. Bardzo ważna jest rozmowa, polegająca na mówieniu, ale również słuchaniu. Co zrobić, aby dzieci nas słuchały?

Komunikacja z dziećmi

Komunikacja jest bardzo ważna w relacjach społecznych. Rozmowa polega na mówieniu, ale również słuchaniu. Jeśli dziecko nie nauczy się słuchać, będzie mieć przez całe życie problem w kontaktach społecznych. W jaki sposób prowadzimy rozmowę, uzależnione jest od wieku drugiej strony. Inaczej rozmawiamy z małym dzieckiem, a inaczej z nastolatkiem czy osobą dorosłą. Dlatego tak ważne jest dostosowanie konwersacji do rozmówcy. W komunikacji ważny jest ton głosu, dlatego nie należy podejmować trudnych rozmów w drodze emocji. Dziecko nie potrafi słuchać długich monologów, nie koncentruje się na nich. Dziecko od najmłodszych lat uczy się prawidłowych relacji międzyludzkich, bardzo dobrze wpływa na to pobyt w żłobku. Rozwijają się intelektualnie, twórczo, mają kontakt z rówieśnikami.  Niepubliczne żłobki A-Kuku stawiają na rozwój umiejętności społecznych. To również tu dzieci uczą się słuchać i komunikować poprzez zabawy grupowe.

Jak nauczyć dziecko słuchania?

Relacja na linii rodzic dziecko powinna opierać się na przyjaźni, zaufaniu, dobrych kontaktach. Nie chodzi tu o koleżeńskie stosunki, musimy zachować umiar w tej kwestii. Jednak stawiając tylko wymagania, nie osiągniemy swojego celu. Dziecko musi wiedzieć czemu służą pewne czynności. Jeśli tylko mu rozkazujemy, będzie wykonywać polecenia ze strachu, bojąc się o reakcję matki czy ojca lub wręcz przeciwnie, będzie protestować. Natomiast jeśli za każdym razem, gdy dziecko wykona jakieś zadanie, niekoniecznie idealnie, będziemy je chwalić, tym więcej będzie się starać. Ważna jest rozmowa, jeśli dziecko jest wysłuchane, a jego problemy staramy się rozwiązać, tym chętniej będzie się z nami komunikować. Wierząc, że może nam ufać i na nas polegać w każdej sytuacji – ważne jest skupienie uwagi na dziecku.